TERVISE METSAKOGU LOHUSUUS Autor: Mikk Sarv

22.-24. juulini toimub Lohusuu koolimaja juures kolmas metsakogu. Metsakogu on avatud arutelu, kus igaühel on võimalik ennast huvitava küsimuse arutamiseks koguda kokku huviliste ring ning kirja panna mõtted ja ettepanekud, kuidas leida lahendus.

Tunamullu oli metsakogu koos Iisakus, teemaks kogukond ja metsad. Esindatud olid ka saamid, rootslased, mapuchi indiaanlased. Sealt sai hoogu metsa-asjade arutamine püstkojas lõkketule ümber. Mullune metsakogu Lohusuus tõi kaasa koolimetskondade taastamise. Taas istuti püstkojas tule ümber, healõhnaline rohutee auras potis, sütel küpsesid hõbepaberis kalad. Koolimetskonnad ja õues õppimine on hoogu kogumas kogu Eestis.

Tänavune metsakogu arutab metsa ning puude osa meie tervena hoidmisel. Riikide eelarveist ligi viiendik kulub tervishoiule. Siiski kipub tervis käest kaduma – teadjamate meelest on põhjuseks metsast ja loodusest üha kaugenev eluviis.

Ravimtaimedega tegelejad teavad, et haiguse raviks vajalik taim tuleb kasvama otse põdeja koduõuele. Nii otsib taimerahvas meiega suhet ja püüab hädalise lähedale jõuda – kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem!

Seekordsel metsakogul peame aru, kuidas me ise omakorda ennast metsale, puudele ja ravimtaimedele lähedasemaks saame teha. Koolimetsad, linnametsad, külametsad, pargid, haljasalad – kõik pakuvad selleks võimalusi. Lisaks veel looduskaitse- ja puhkealad.

Metsakogu toimub lihtsalt ja avatult. Igaüks võtab kaasa oma magamisriided, kui võimalik, ka telgi või püstkoja. Hea mõte on kaasa võtta ka oma kodukandi aiast või metsast pärit toidukraami, mida hea on teistega ühiselt jagada. Lisaks saab lihtsat ühistoitu koolimaja katlast.

Vahetult metsakogu järel toimub kolmepäevane õues õppimise õpetajakoolitus rootsi Linköpingi ülikooli õppejõudude Anders Szczepanski ja Brita Brügge juhendamisel. Oodatud on kõik, kel huvi õppimisi rohkem õues ja metsas toimetada!

Lohusuu metsakogu kokkuvõtted esitatakse valitsusele ja riigikogule, samuti avaldatakse koolimetsade ühenduse koduleheküljel. Tere tulemast Peipsi looderannale, Avijõe suudmes paiknevasse hubasesse Lohusuu alevikku!

JutuRingid

TegemisteRingid